Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η εκδήλωση «Telmaco Extron Classroom Applied Solutions Event» την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017 στην Διατμηματική Αίθουσα Τηλε-εκπαίδευσης της Πανεπιστημιούπολης Βουτών στο Ηράκλειο.

Πρόγραμμα της εκδήλωσης:

09:00 Εγγραφές
09:10 Classroom AV-Fundamentals
11:15 Διάλλειμα
11:30 Classroom Applications Part I & II
12:30 Ελαφρύ Γεύμα
13:30 Classroom Applications Part I & II συνέχεια
14:45 Lecture Hall Application
15:15 Διάλλειμα
15:30 Lecture Hall Application συνέχεια
17:00 Collaboration Applications
17:30 Ερωτήσεις – Απαντήσεις

Παρουσιάστηκαν βασικές αρχές Ψηφιακών & Αναλογικών σημάτων Εικόνας & Ήχου, λύσεις ελέγχου & διαχείρισης οπτικοακουστικών υποδομών, λύσεις σε αίθουσες διδασκαλίας, εφαρμογές σε αίθουσες διαλέξεων, AV Streaming over IP, ασύρματα συστήματα για εφαρμογές συνεργασίας, κ.α.

«Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στα συνεργατικά σχολικά προγράμματα στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση» στις  3, 4, 5 Ιουλίου 2020 διαδικτυακά. Ζωντανή μετάδοση μέσω διαδικτύου.

Το έργο BIOTALENT επιλέχθηκε ως καλή πρακτική από την Εθνική Υπηρεσία του Βελγίου .

Registration is open for the EUNIS 2020 Congress in ‘Virtual Helsinki’: an online event with a distinctively Finnish feel. It is free to attend and open to HE community.

Ο Οργανισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών (ΕΕΛΛΑΚ), σε συνεργασία με την Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης, το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα διοργανώνει στις 30 & 31 Μαΐου 2020, την διαδικτυακή διημερίδα “Εξ αποστάσεως εκπαίδευση: Η επόμενη μέρα. Η πρόκληση της ανοικτής εκπαίδευσης”. Η διημερίδα διεξάγεται με την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Το Ucnet συμμετείχε στο έργο BIOTALENT σε συνεργασία με το ΜΦΙΚ και ανέλαβε τη φιλοξενία, ανάπτυξη και υποστήριξη της πλατφόρμας ηλεκτρονικής μάθησης του έργου.