Θερινό Σχολείο: Ανάπτυξη wearable συστήματος βασισμένου σε Arduino για χρήση σε αθλητικές δραστηριότητες

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος

Η Μονάδα Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ του ΤΕΙ Αθήνας, στο πλαίσιο του έργου «Μονάδες Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ» προσκαλεί φοιτητές, προγραμματιστές, εκπαιδευτικούς και όλους όσους ασχολούνται ή επιθυμούν να ασχοληθούν με το ανοικτό λογισμικό στις Εκπαιδευτικού Λογισμικού & Βασικών Εφαρμογών ΕΛ/ΛΑΚ, στο Θερινό Σχολείο με θέμα / project: «Ανάπτυξη wearable συστήματος βασισμένου σε Arduino για χρήση σε αθλητικές δραστηριότητες».
Στόχος είναι η εντατική, πρακτική εκπαίδευση των συμμετεχόντων με απώτερο σκοπό τη συνεισφορά τους στη συνεργατική ανάπτυξη του παραπάνω Έργου συνεισφοράς ΕΛ/ΛΑΚ.

Το Θερινό Σχολείο ξεκινάει την Δευτέρα 21/9/2015, 17:00, τα μαθήματα ολοκληρώνονται την Τρίτη 29/9/2015 στις 22:00, και διακρίνονται σε

• "Εντατικά Εργαστήρια" (10:00 - 18:00) τα οποία θα υλοποιηθούν το Σαββατοκύριακο 26-27/9,
  • "Απογευματινά Εργαστήρια" (17:00 – 22:00) τα οποία θα υλοποιηθούν Δευτέρα 21/9, Τετάρτη 23/9, Παρασκευή 25/9, Δευτέρα 28/9, Τρίτη 29/9.

Λήξη προθεσμίας υποβολής συμμετοχών: Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2015

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το κείμενο της πρόσκλησης / επισκεφτείτε την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος στην Πύλη των Μονάδων Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ.

«Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στα συνεργατικά σχολικά προγράμματα στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση» στις  3, 4, 5 Ιουλίου 2020 διαδικτυακά. Ζωντανή μετάδοση μέσω διαδικτύου.

Το έργο BIOTALENT επιλέχθηκε ως καλή πρακτική από την Εθνική Υπηρεσία του Βελγίου .

Registration is open for the EUNIS 2020 Congress in ‘Virtual Helsinki’: an online event with a distinctively Finnish feel. It is free to attend and open to HE community.

Ο Οργανισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών (ΕΕΛΛΑΚ), σε συνεργασία με την Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης, το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα διοργανώνει στις 30 & 31 Μαΐου 2020, την διαδικτυακή διημερίδα “Εξ αποστάσεως εκπαίδευση: Η επόμενη μέρα. Η πρόκληση της ανοικτής εκπαίδευσης”. Η διημερίδα διεξάγεται με την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Το Ucnet συμμετείχε στο έργο BIOTALENT σε συνεργασία με το ΜΦΙΚ και ανέλαβε τη φιλοξενία, ανάπτυξη και υποστήριξη της πλατφόρμας ηλεκτρονικής μάθησης του έργου.