Το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας διοργανώνει Συμπόσιο Ψηφιακής Τεχνολογίας στις 5 & 6 Νοεμβρίου 2018 στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 20 χρόνων προσφοράς στην Έρευνα & την Εκπαίδευση και την ένταξη νέων ψηφιακών δράσεων στον τομέα της Υγείας.

Η Έρευνα, η Εκπαίδευση, η Υγεία και ο Πολιτισμός αποτελούν στρατηγικούς τομείς ανάπτυξης και ευημερίας και γι αυτό είναι ουσιώδης ο εκσυγχρονισμός και η συνεχής τους εξέλιξη. Στην προσπάθεια αυτή το ΕΔΕΤ διαδραματίζει σημαντικό ρόλο με τη διάθεση τεχνολογιών αιχμής σε όλα τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, τα Ερευνητικά Κέντρα, τα μεγάλα δημόσια νοσοκομεία, καθώς και σε Μουσεία, Βιβλιοθήκες και άλλους Πολιτιστικούς φορείς. Εξίσου σημαντική είναι η επικοινωνία και η συνεργασία του ΕΔΕΤ με τις κοινότητες του, οι οποίες χρησιμοποιούν τις υποδομές και υπηρεσίες δικτύου, υπολογιστικού νέφους και πληροφορικής που τους προσφέρει, και παρέχουν ανατροφοδότηση με βάση τις ανάγκες τους για την εύρεση καινοτόμων λύσεων.

Στο συμπόσιο καλούνται να συμμετέχουν ενεργά επιστήμονες, ερευνητές και στελέχη των φορέων που συνδέονται στο ΕΔΕΤ . Μέσα από ομιλίες, παρουσιάσεις και ανοικτές συζητήσεις θα καλυφθούν  θέματα που αφορούν στο παρόν και στο μέλλον των εθνικών και διεθνών ηλεκτρονικών υποδομών και υπηρεσιών, καθώς και στις ευκαιρίες και στους τρόπους βέλτιστης αξιοποίησης αυτών. Επιπλέον θα εντοπισθούν ζητήματα που μπορούν να βελτιωθούν προς όφελος των χρηστών.

Οι ομιλίες και οι ανοιχτές συζητήσεις καλύπτουν:

•     το παρόν και μέλλον των εθνικών και διεθνών ηλεκτρονικών υποδομών και υπηρεσιών
  •     η πορεία του ΕΔΕΤ και ο σχεδιασμός των δράσεών του
  •     σημαντικές δράσεις των κέντρων λειτουργίας ψηφιακών υποδομών των φορέων/ιδρυμάτων
  •     καινοτόμες δράσεις της ερευνητικής και ακαδημαϊκής κοινότητας που αξιοποιούν τις εθνικές ηλεκτρονικές υποδομές και υπηρεσίες
  •     προτάσεις για βελτίωση και αξιοποίηση των ηλεκτρονικών υποδομών και υπηρεσιών του ΕΔΕΤ

Η συμμετοχή στο Συμπόσιο είναι δωρεάν, με απαραίτητη την ηλεκτρονική εγγραφή.
Λόγω περιορισμού θέσεων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Περισσότερες πληροφορίες : https://grnet.gr/symposium

Στις 13 – 14  Οκτωβρίου 2018 στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Κρήτης θα διοργανωθεί η FOSSCOMM 2018, το μεγαλύτερο ετήσιο συνέδριο ανοιχτού λογισμικού και τεχνολογιών στη Ελλάδα.

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών αναγορεύει τον Αντώνιο Μίκο, Καθηγητή Εμβιομηχανικής, Χημικής και Βιομοριακής Μηχανικής στο Πανεπιστήμιο Rice των Η.Π.Α, σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών, της Σχολής Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Νέες θέσεις απασχόλησης στο  Κέντρο Υποδομών και Υπηρεσιών Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Πανεπιστημίου Κρήτης και συγκεκριμένα η Μονάδα Επικοινωνιών και Δικτύων. Πληροφορίες στο : http://www.ucnet.uoc.gr/ucnet/dynatotites-apasholisis