Πρόσκληση στο πρώτο Startup Europe Week event που θα διεξαχθεί στα Χανιά
της Κρήτης, στις 4 και 5 Φεβρουαρίου 2016, στο κτίριο του Κέντρου Αρχιτεκτονικής Μεσογείου (ΚΑΜ).
Το Startup Europe Week Chania είναι ένα από τα αντίστοιχα event Startup Europe Week που διοργανώνονται
ταυτόχρονα σε 40 χώρες και σε 200+ πόλεις της Ευρώπης, ενώ αποτελεί το μοναδικό καθώς και το πρώτο event για την
νεοφυή επιχειρηματικότητα στην Κρήτη, αλλά και από τα μεγαλύτερα στην Ελλάδα.
Το Startup Europe Week πραγματοποιείται με τη συνδιοργάνωση του Startup Week/European Committee, του Συλλόγου
Νεανικής Επιχειρηματικότητας και του ΚΕΠΠΕΔΗΧ-ΚΑΜ.

Η εκδήλωση θα ξεκινά στις 9:00 το πρωί κάθε ημέρας, με τις εγγραφές των επισκεπτών. Για την καλύτερη εξυπηρέτηση
σας και την αποφυγή κάλυψης των διαθεσίμων θέσεων, σας προτρέπουμε να προεγγραφείτε ηλεκτρονικά στην διεύθυνση
sewchania2016.eventbrite.com και για περισσότερες πληροφορίες και ζωντανή μετάδοση του event, επισκέπτεστε τον
επίσημο ιστότοπο του Συλλόγου Νεανικής Επιχειρηματικότητας, Startup Europe Week:

Τo Πανεπιστημίου Κρήτης σε συνεργασία με το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας & Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ) και το Πανεπιστήμιο Κύπρου εξασφάλισαν χρηματοδότηση από το πρόγραμμα συνεργασίας Interreg Ελλάδα-Κύπρος για τη διεξαγωγή ερευνητικού προγράμματος με ονομασία   “Ενεργειακή Εξοικονόμηση σε δημόσια Πανεπιστημιακά κτίρια με Κέντρα Δεδομένων” (ΕΝΕΔΗ). Ο στόχος του έργου είναι να μελετήσει και να εφαρμόσει μεθόδους μεγιστοποίησης ενεργειακής απόδοσης, έξυπνης διαχείρισης ενέργειας με κατάλληλη διαμόρφωση των φορτίων που δημιουργεί η λειτουργία των υπολογιστικών και αποθηκευτικών συστημάτων των κέντρων δεδομένων, καθώς και την μελέτη και εγκατάσταση φωτοβολταϊκών για τη παραγωγή μέρους της  αναγκαίας ηλεκτρικής ενέργειας. Το έργο προτείνει την εισαγωγή καινοτόμων τεχνολογιών με την εγκατάσταση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) υποστηρίζοντας τη μετάβαση προς μια οικονομία χαμηλών εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα στον απαιτητικό τομέα των κέντρων δεδομένων για τις ανάγκες της εκπαίδευσης και έρευνας.

Η Εθνική Τράπεζα ανακοινώνει την έναρξη κατάθεσης προτάσεων στον 9o Διαγωνισμό Καινοτομίας & Τεχνολογίας, συνεχίζοντας για ένατη χρονιά τον επιτυχημένο θεσμό ενθάρρυνσης της καινοτομίας και της νεανικής επιχειρηματικότητας.

Το Συμπόσιο οργανώνεται στο πλαίσιο του Προγράμματος Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας του (ΠΔΕ) του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Κρήτης,  την Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 και ώρα 17:30 - 21:30, στην αίθουσα Δ2Γ του Πανεπιστημίου Κρήτης (Πανεπιστημιούπολη Γάλλου)

Ζωντανή αναμετάδοση της εμφάνισης του μουσικού σχήματος /LoopIA Band/, με διεθνές ρεπερτόριο, στον κήπο του Ι.Μ.Κ., στο πλαίσιο εορτασμού της Ευρωπαϊκής Νύχτας Μουσείων, με τη συνεργασία του "Κέντρου Υποδομών και Υπηρεσιών Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Πανεπιστημίου Κρήτης"

«Contemporary Minoans» Ο μινωικός πολιτισμός εμπνέει σύγχρονους δημιουργούς

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου υποδέχεται ως ομιλητές σημαντικούς Έλληνες δημιουργούς, επιστήμονες, δημοσιογράφους και εκπροσώπους παραγωγικών και εκπαιδευτικών φορέων, στην Ημερίδα που συνδιοργανώνεται από το Α.Μ.Η, τον φορέα πολιτισμού Branding Heritage και την Περιφέρεια Κρήτης, στο πλαίσιο πολιτιστικού διημέρου με τίτλο «Contemporary Minoans: ο Μινωικός πολιτισμός εμπνέει σύγχρονους δημιουργούς»