ITE : Βασιλικά Βουτών, Ηράκλειο, Κεντρικό Κτήριο

Η2Β HUB : Κορωναίου 14, Ηράκλειο 3ος Όροφος

Πληροφορίες

Η πρόσκληση σε μορφή PDF.

Το Πρόγραμμα NBG Business Seeds της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, το Δίκτυο ΠΡΑΞΗ / ΙΤΕ, το Επιστημονικό και Τεχνολογικό Πάρκο Κρήτης  (ΕΤΕΠ-Κ) του ΙΤΕ, το H2B HUB και ο Οργανισμός Bizrupt σας προσκαλούν στο bootcamp Match and Develop a Startup που θα διεξαχθεί το απόγευμα 15 Φεβρουαρίου 2018 και στις 22-24 Φεβρουαρίου 2019.

Σκοπός του προγράμματος είναι να σας δώσει τη γνώση, τα απαραίτητα εργαλεία και την καθοδήγηση που απαιτούνται για την ανάπτυξη του επιχειρηματικού σας σχεδίου μέσα από:

• Mentoring από στελέχη επιτυχημένων startups (που έχουν ήδη λάβει χρηματοδότηση ή έχουν έσοδα) και από στελέχη της αγοράς με μεγάλη εμπειρία σε θέματα επιχειρηματικότητας.
  • Εξιδεικευμένα workshop σε νομικά θέματα σχετικά με τα προσωπικά δεδομένα και την κατοχύρωση ιδέας καθώς και σε θέματα ασφάλειας πληροφοριακών συστημάτων και σε θέματα business analytics.

Για τις ομάδες σε πιο αρχικό στάδιο θα δοθεί στήριξη για την:

• Ανάπτυξη του επιχειρηματικού μοντέλου με τη βοήθεια ειδικών μεντόρων (mentoring sessions), χρησιμοποιώντας τη μεθοδολογία του καμβά επιχειρηματικού σχεδίου (business model Canvas).
  • Κατανόηση της έννοιας της οικοδόμησης μιας ομάδας εργασίας και πιθανή ενίσχυσή της με νέα μέλη
  • Υποστήριξη στην ανάπτυξη ενός mockup της επιχειρηματικής τους ιδέας και ικανοτήτων παρουσίασης (pitching)

Την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου οι επιχειρηματικές ιδέες θα παρουσιαστούν σε κριτική επιτροπή και θα αξιολογηθούν. Η καλύτερη ιδέα που θα αναδειχθεί θα επιβραβευθεί με tablet και με απευθείας συμμετοχή της στη Β’ Φάση του επόμενου Διαγωνισμό Καινοτομίας & Τεχνολογίας με παράλληλη πρόσβαση σε επιπρόσθετα σεμινάρια εκπαίδευσης και υποστηρικτικές υπηρεσίες του Athens Center for Entrepreneurship and Innovation του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Σε επιλεγμένες ομάδες θα δοθούν δωρεάν υπηρεσίες Amazon και Αpifon.

Την εκδήλωση υποστηρίζουν με την παρουσία τους στελέχη του The People’s Trust, της Saint Startup, της εταιρείας Census, της δικηγορικής εταιρίας Λαμπαδάριος και Συνεργάτες και της Endeavor Greece. Θα παραστούν εκπρόσωποι funds και συνεργαζόμενων φορέων. Το catering είναι χορηγία του Delivery.gr.

Το πρόγραμμα του Bootcamp έχει ως εξής:

Warm-up

H2B HUB - Κορωναίου 14, Ηράκλειο, 3ος όροφος

Παρασκευή 15.02.2019

16:30-17:00         Προσέλευση – Καφές

17:00-17:30         1’ Παρουσίαση ομάδων - Γνωριμία.

17:30-18:00         Tutorial: "Επαγγελματική επικοινωνία: Πώς εστιάζουμε στο ζητούμενο και εκφραζόμαστε με φυσικό τρόπο", Βίβιαν Ινώ Τσαμαδού, PwC | Senior Manager | Corporate Responsibility

18:00-18:30         Tutorial: Marketing, Αλεξάνδρα Καραπιδάκη, Enartia Group (Papaki & Top.host) | Marketing Manager,

18:30-19:30         Lean startup, Αντώνης Λιβιεράτος, Επικ. Καθηγητής, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ

ITE Βασιλικά Βουτών,  Ηράκλειο, Κεντρικό Κτήριο

ΗΜΕΡΑ 1 – Παρασκευή 22.02.2019

16:30-17:00         Προσέλευση – Καφές

17:00-18:00         1’ Παρουσίαση ομάδων - Γνωριμία

18:00-18:30         Tutorial: Legal Issues for a Startup Δικ. Γραφείο Λαμπαδάριος

18:30-19:00         Tutorial: Μαρτυρίες ώριμων start-uppers

19:30-20:00         Tutorial: Mock-up Design / UI/UX Σπύρος Δρακάτος &Τόνια Αυγουστάκη// Spir.to Branding & Design

20:00                   Networking

ΗΜΕΡΑ 2 – Σάββατο 23.02.2019

10:00-10:30         Καφές και Έναρξη Ημέρας

10:30-11:00         Tutorial: Security by Design, Census.

11:00-13:30         Mentoring Session

13:00-14:00         Networking & Διάλειμμα για Φαγητό

14:00-14:30         Mentoring Session: Business Model and Business Plan

16:30-17:00         Tutorial: Pitching & Presentation Guide

17:00-21:00         Mentoring Session: Business Model and Business Plan

ΗΜΕΡΑ 3 – Κυριακή 24.02.2019

10:00-10:30         Tutorial: Business Analytics Δρ. Σπύρος Αρσένης. Συντονιστής προγράμματος NBG Business Seeds, Εθνική Τράπεζα.

10:30-13:00         Mentoring Session: Business Model, Business Plan and Presentation

13:00-14:00         Διάλειμμα για Φαγητό

14:00-16:00         Mentoring Session: Business Model, Business Plan and Presentation

16:00-18:00         Παρουσιάσεις & Βράβευση

Ομιλίες και σεμινάριο πρακτικής άσκησης σε θέματα που αφορούν στην Προστασία των Δεδομένων στο πλαίσιο της κοινωνικής έρευνας.

Το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας διοργανώνει Συμπόσιο Ψηφιακής Τεχνολογίας στις 5 & 6 Νοεμβρίου 2018 στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 20 χρόνων προσφοράς στην Έρευνα & την Εκπαίδευση και την ένταξη νέων ψηφιακών δράσεων στον τομέα της Υγείας.