Θερινό Σχολείο: Ανάπτυξη wearable συστήματος βασισμένου σε Arduino για χρήση σε αθλητικές δραστηριότητες

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος

Η Μονάδα Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ του ΤΕΙ Αθήνας, στο πλαίσιο του έργου «Μονάδες Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ» προσκαλεί φοιτητές, προγραμματιστές, εκπαιδευτικούς και όλους όσους ασχολούνται ή επιθυμούν να ασχοληθούν με το ανοικτό λογισμικό στις Εκπαιδευτικού Λογισμικού & Βασικών Εφαρμογών ΕΛ/ΛΑΚ, στο Θερινό Σχολείο με θέμα / project: «Ανάπτυξη wearable συστήματος βασισμένου σε Arduino για χρήση σε αθλητικές δραστηριότητες».
Στόχος είναι η εντατική, πρακτική εκπαίδευση των συμμετεχόντων με απώτερο σκοπό τη συνεισφορά τους στη συνεργατική ανάπτυξη του παραπάνω Έργου συνεισφοράς ΕΛ/ΛΑΚ.

Το Θερινό Σχολείο ξεκινάει την Δευτέρα 21/9/2015, 17:00, τα μαθήματα ολοκληρώνονται την Τρίτη 29/9/2015 στις 22:00, και διακρίνονται σε

• "Εντατικά Εργαστήρια" (10:00 - 18:00) τα οποία θα υλοποιηθούν το Σαββατοκύριακο 26-27/9,
  • "Απογευματινά Εργαστήρια" (17:00 – 22:00) τα οποία θα υλοποιηθούν Δευτέρα 21/9, Τετάρτη 23/9, Παρασκευή 25/9, Δευτέρα 28/9, Τρίτη 29/9.

Λήξη προθεσμίας υποβολής συμμετοχών: Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2015

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το κείμενο της πρόσκλησης / επισκεφτείτε την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος στην Πύλη των Μονάδων Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ.

Το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας διοργανώνει Συμπόσιο Ψηφιακής Τεχνολογίας στις 5 & 6 Νοεμβρίου 2018 στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 20 χρόνων προσφοράς στην Έρευνα & την Εκπαίδευση και την ένταξη νέων ψηφιακών δράσεων στον τομέα της Υγείας.

Στις 13 – 14  Οκτωβρίου 2018 στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Κρήτης θα διοργανωθεί η FOSSCOMM 2018, το μεγαλύτερο ετήσιο συνέδριο ανοιχτού λογισμικού και τεχνολογιών στη Ελλάδα.

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών αναγορεύει τον Αντώνιο Μίκο, Καθηγητή Εμβιομηχανικής, Χημικής και Βιομοριακής Μηχανικής στο Πανεπιστήμιο Rice των Η.Π.Α, σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών, της Σχολής Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Νέες θέσεις απασχόλησης στο  Κέντρο Υποδομών και Υπηρεσιών Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Πανεπιστημίου Κρήτης και συγκεκριμένα η Μονάδα Επικοινωνιών και Δικτύων. Πληροφορίες στο : http://www.ucnet.uoc.gr/ucnet/dynatotites-apasholisis

Τον Αύγουστο του 2018 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία μεγάλη αναβάθμιση στα συστήματα που υποστηρίζουν τις πλατφόρμες ασύγχρονης ηλεκτρονικής μάθησης του Πανεπιστημίου Κρήτης: